DENTAL İMPLANT KA HAKKINDA

motive

motive

Dental İmplant KA, fikir olarak , İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. A. Bülent Katiboğlu tarafından geliştirilmiş ve dizayn edilmiş özgün bir dental implanttır. Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından, sınıfında, “Faydalı Model” olarak tescil edilmiştir. Aynı Enstitü tarafından marka olarak da tescil edilen Dental İmplant KA, Dr.Katiboğlu’nun 1984 yılından beri içerisinde olduğu bilimsel ve klinik İmplantoloji deneyimleri sonucu hayata geçirilmiş bir implanttır. Bir çok dental implant sistemi ile çalışan, danışmalıklarını yapan ve yıllarca implantoloji eğitimleri veren Dr.Katiboğlu, yaklaşık 30 yıllık bilimsel ve klinik deneyimlerini ürüne aktarmıştır. Bu emek, hayatını bilime harcayan bilim adamlarının, taşıdığı yük ve sorumluluk bilincine de önemli bir örnektir. Öncelikli amaç bunca yıllık emeği bir ürüne çevirmek ve özgün bir marka olarak global dişhekimliğine sunmaktır.

Ancak bu çalışmalar ve emek tabii ki, ürünün sunulması ile sona ermemiştir. Dr. Katiboğlu, 2012 yılının Temmuz ayında uluslararası bir workshop ile ürünü ilk kez Türk dişhekimliğine ve dünyaya tanıtmıştır. Bu sunumda Türk ve yabancı bilim adamları sahne almıştır. Takibeden süreç içerisinde Tübitak ve Kosgeb yanında yurt içi ve yurt dışı üniversitelerle multidisipliner çalışılmış, teknik branşlarla karşılaştırmalı in vivo ve in vitro deneysel çalışmalar yapılmış, ürün dünya standartlarına taşınmıştır. Bu sayede, Dental İmplant KA kısa bir süre içerisinde ulusal ve uluslararası alanda marka haline gelmiş ve üst sıralara yükselmiştir. Bu başarıda kuşkusuz akademik bir kadro ve farklı bilim dalları arasında gerçekleştirilen multidisipliner çalışmanın rolu büyüktür. Dr. Katiboğlu nun başında olduğu bilimsel çalışma grubu, tüm AR-GE çalışmalarını bilimsel makaleye çevirmiştir. Ulusal ve uluslararası kongre de yapılan sunumlar ve konferanslar yanında, çalışmalar ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanmış ve bilimsel indeks dahili (SCI) dergiler tarafından kabul edilmiştir. Bu başarının tek nedeni, akademik kariyer sahibi ve “bilim olmadan verimli üretim olmaz” vizyonuna sahip bir bilimsel çalışma grubuna sahip olmaktır. Tüm bu gayretleri ile Dr.Katiboğlu, dental implantoloji konusunda hiçbir fikri olmayan üretim boyutuna da fikir ve üretim vizyonu kazandırmıştır. İlgisiz sektörlerin dental implantolojiye ilgisini çekerek, ülke sanayisine ve ekonomisine dolaylı katkı oluşturmuştur.

Tüm bu çalışmalar yanında Dr. Katiboğlu, Dental İmplant KA yı ülkesinde ve tüm dünyada tanıtmak amacıyla 4 yıl boyunca yurt içinde ve yurt dışında sayısız kurs, toplantı ve kongreye katılmıştır. Bu ziyaretlerde, bir çok belde , birçok üniversite ve Ağız Diş Sağlığı Merkezi ziyaret edilmiş, yöresel dişhekimleri odalarının düzenledikleri toplantılarda teorik ve pratik çalışmalar yapılarak sadece Dental İmplant KA değil, hekimlerimizle genel implantoloji ve dişhekimliği cerrahisi alanlarında da bilgi paylaşımında bulunulmuştur.